СДСМ: Најавата на ВМРО-ДПМНЕ дека нема да го признае пописот е доказ за антидржавно и деструктивно однесување

Од:

Најавата на ВМРО-ДПМНЕ по којзнае кој пат дека нема да го поддржи пописот повторно го покажува нивното антидржавно, неодговорно и деструктивно однесување, спротивно на националните интереси. ВМРО-ДПМНЕ не сака да разбере дека пописот е статистичка, а не политичка операција, важен процес за да имаме целосни податоци кои се битни за креирање политики и натамошен рамномерен развој на сите сфери во државата – велат од СДСМ во писмената реакција на прес конференцијата на Стефан Андоновски, членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Тој рече дека партијта нема да го признае пописот и оти ќе направи нов кога ќе дојде на власт.

dobivaj vesti na viber

„Пописот ќе биде спроведен согласно сите стандарди и прописи на ЕВРОСТАТ, целосно усогласено со меѓународните пракси. Со Предлог Законот за попис, имаме за цел, оваа статистичка операција повеќе никогаш да не се третира како политичко прашање кое ќе зависи од волјата на партиите и партиските лидери, туку како оперативно-статистичко. Наводна загриженост на ВМРО-ДПМНЕ не е ништо друго освен очаен обид оваа статистичка операција да се одложи и дополнително да се политизира. Сите европски и светски стандарди се задоволени“ – велат од СДСМ.

Би можело да ве интересира

Каевски: Просечната плата во јуни 31.869 денари, раст од 10,9 отсто, следува раст на платите во сите сектори

Катерина Павлова-Николовска

СДСМ: Од септември покачување на платите во одбраната, полицијата, образованието и детската заштита

ВМРО-ДПМНЕ: Низата понижувања кои ги донесе СДСМ резултираа со одлуките на Комисијата со која се прифаќа бугарскиот наратив за историјата на Македонија

(ВИДЕО) Каевски: Постојано инвестираме во одбраната, денеска имаме силна и угледна Армија која е дел од НАТО

Ана Ололовска

СДСМ: На следните парламентарни избори Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе бидат поразени

Горан Наумовски

СДСМ: Домашното производство на електрична енергија е зголемено