korcok

Македонија

Корчок: Се надевам дека преговарачката рамка ќе биде усвоена за време на португалското претседателство

А1он
Шефот на словачката дипломатија Иван Корчок, кој е во посета на земјава, на заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи Бујар Османи изрази надеж дека
Македонија

Пендаровски – Корчок: Македонија и Словачка се партнери во НАТО, а ќе бидат и во ЕУ

А1он
Претседателот Стево Пендаровски и словачкиот министер за надворешни и европски работи Иван Корчок на денешната средба во Скопје ги потврдиле пријателските односи меѓу Северна Македонија
Македонија

Средба Заев-Корчок: Создадени се услови за поголема економска соработка помеѓу Македонија и Словачка

А1он
Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи, Никола Димитров, попладнето се сретна со министерот за надворешни работи и
Македонија

(ВИДЕО) Корчок: Словачка останува силен поддржувач на Македонија на патот кон ЕУ и НАТО

А1он
Во посета на Република Македонија престојуваше вршителот на должност министер за надворешни и европски работи на Република Словачка, Иван Корчок. На средбата со гостинот од