koroanvirus

Свет

Чешка е пред одлука да воведе највисоко ниво рестрикции за заштита од коронавирусот

А1он
Чешката Влада утре ќе разгледува преминување на највисоко ниво на опасност од епидемијата, што би овозможило воведување ограничувања на движењето и затворање на несуштинските продавници,
Македонија

ЗЗРП: Парите за новогодишно украсување да се пренеманет за инвестиции во здравството

А1он
Во ситуација кога голем дел од јавните здравствени институции работат без основните средства неопходни за нормално пружење на здравствена заштита, а друга страна коронавирусот секојдневно
Регион

Албанија на чекор до враќање на строгите мерки за спречување на коронавирусот

А1он
Албанија размислува за враќање на построгите ограничувачки мерки со цел да се спречи ширењето на заразата со Ковид-19. Ваква можност најави претседателката на Комитетот на
Свет

СЗО: Рекорден дневен скок на новозаразени со коронавирус во светот, регистрирани 212.326 нови случаи

А1он
Светската здравствена организација соопшти дека во последните 24 часа во светот се регистрирани нови 212.326 случаи на коронавирус, што е рекордно дневно зголемување на бројот