ЗЗРП: Парите за новогодишно украсување да се пренеманет за инвестиции во здравството

Од:

Во ситуација кога голем дел од јавните здравствени институции работат без основните средства неопходни за нормално пружење на здравствена заштита, а друга страна коронавирусот секојдневно зема загрижувачки број животи, бараме и инститираме градот Скопје и сите други поголеми градови и општини, средствата кои во буџетот ги намениле за новогодишно украсување да ги пренаменат и да ги инвестираат во опрема за јавните здравствени установи, велат од Здружението за заштита на работничките права (ЗЗРП).

dobivaj vesti na viber

„Трошење на средства за новогодишни декорации во услови на пандемија и здравствена криза е непотребно. Анализите покажуваат дека секојдневно губиме млади животи како резултат на несоодветна здравствена грижа и недоволно опрема во јавните здравствени установи. Бараме итно локалната самоуправа да ги стопира сите постапки за јавна набавка и средствата веднаш да бидат пренаменети за здравството“, се наведува во соопштението.

Во него се додава дека според пресметките на Здружението, со средствата кои градот Скопје планира да ги потроши на новогодишни декорации, може да се набават околу 20 болнички возила кои решаваат сериозен и значаен проблем во здравството.

„Потребна е итна акција и делување веднаш. Ги повикуваме членовите на локалните општински совети на првата наредна седница да го постават ова прашање како тема за одлучување и уште веднаш да донесат одлука за пренамена на овие средства“, порачуваат од ЗЗРП, а Владата и ресорните министерства ги повикуваат да ги преземат сите законски можности со цел спречување на, како што велат, непотребно трошење на средства.

Би можело да ве интересира

Комора на приватно здравство: Висината на капитацискиот бод да се одредува според методологија

КАРИЛ: Пациентите не се препраќани во други болници, во ниту еден случај не е загрозен било чиј живот

Ана Ололовска

Починатото момче од Берово 14 дена шетало по болници поради проблеми со забот, готов извештајот од вонредните надзори

А1он

ВИДЕО: Дувло за стаорци кај службениот влез на инфективното одделение во Велес

Маја Илиевска-Пачемска

Донесена наредба за ексхумација и обдукција за утврдување на причините за смртта на момчето од Берово

Ана Ололовска

ДСЗИ за смртта на 25-годишното момче: Инициравме министерот Сали да формира комисија која ќе бара лекарска грешка

Ана Ололовска