mkd

Македонија

Демократски сојуз: Бугарија ќе ја наруши стабилноста на Балканот

А1он
Демократскиот сојуз смета дека блокадата на европскиот пат на Македонија Бугарија е катострофална грешка со тешки последици по односите помеѓу двете држави и народи, а
Македонија

Почина д-р Владимир Евтимовски од Тетово поради компликации од Ковид-19

А1он
Уште едно медицинско лице ја загуби битката со коронавирусот. Тетовскиот доктор, радиологот, Д-р Владимир Евтимовски од Клиничката болница во Тетово почина поради компликации предизвикани од
Македонија

СДСМ: Стравот од пораз Мицкоски го затскрива зад лажна загриженост за здравјето на граѓаните

А1он
Мицкоски постојано ги крши мерките за заштита од коронавирусот, а сега не оди на избори во Штип затоа што се плаши од уште еден пораз
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче мора да понесе одговорност за сите задоцнети реакции и за сите изгубени животи

А1он
Шверцерското ноќно објавување на бројот на починати и новозаразени нема да ја намали одговорноста и неспособноста на гробарскиот тандем Заев Филипче – порачува ВМРО ДПМНЕ.
Македонија

Чолакова-Дервишова: Лекарите од примарното здравство се под огромен притисок од исплашените пациенти

А1он
Лекарите од примарното здравство имаат преголем притисок од исплашени пациенти. Како лекарска фела бараме од пациентите да ја смират целата ситуација и да се направи
Македонија

Во прилепската болница недостига медицински персонал

А1он
Во Прилепската градска болница, во Инфективното и во ковид-центрите моментално се хоспитализирани околу 60 пациенти. Проблем е недостатокот на медицински персонал, особено на медицински сестри.
Македонија

Во болницата во Велес пополнет еден крак на Интерното одделение со пациенти од Ковид

А1он
Во болницата во Велес, покрај Инфективното одделение, неделава се наполни и еден крак на Интерното одделение со пациенти од Ковид-19. – На Инфективното одделение, кое
Македонија

Штипските институции со намален капацитет поради ширењето на коронавирусот

А1он
Работници во неколку штипски конфекции, двајца наставници од училиштата „Гоце Делчев“ и „Димитар Влахов“ се позитивни на коронавирусот, со што од денеска во изолација се
Македонија

Меѓаши: Недоволен скрининг на наставници и на учителки во градинките

А1он
По повод новите мерки на Владата и Министерството за здравство во врска со спречување на ширењето на корона вирусот (КОВИД-19) што се однесуваат на целокупното