Чолакова-Дервишова: Лекарите од примарното здравство се под огромен притисок од исплашените пациенти

Од:

Лекарите од примарното здравство имаат преголем притисок од исплашени пациенти. Како лекарска фела бараме од пациентите да ја смират целата ситуација и да се направи добра тријажа-распоредување и групирање на болните во групи според природата на болеста, вели Лилија Чолакова Дервишова, претседател на Здружението на приватни лекари.

Таа порачува пациентите кои имаат сезонски настинки да седат дома и да добијат информации по телефон, а рецептите да ги земе некој член од семејството.

-Оние кои се потешки случаи мора да бидат прегледани. Сите болести не можат да се лекуваат преку телефон, туку мора да има лекарски прегледи бидејќи имаме пациенти и со мозочни удари и инфаркт, вели Чолакова Дервишова во изјава за МИА.

Апелира граѓаните кои немаат симптоми на Ковид-19, да не се тестираат.

Информира дека претставници на здружението на приватни лекари деновиве оствариле средба со министерот за здравство Венко Филипче и барале решавање на нивните проблеми.

Би можело да ве интересира

Здравствени работници во Скопје изразија незадоволство поради состојбите во здравството

Матични лекари: Не бараме покачување на платите од 78 отсто, туку приближно 10 проценти

Орце Костов

Си рекламирале чаеви лажно користејќи имиња на лекари – Кривична за фирма и директорот

Анита Петровска Рајковиќ

„Како ги гледавте во очи знаејќи дека ги убивате“, „Овој срам нема да го испереме никогаш“: Реакции за случајот Онкологија

Орце Костов

Софија праќа лекари во Мала Преспа: „Министерката Габриел сака да ги побугари Македонците во Пустец“

Орце Костов

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски