ВМРО-ДПМНЕ: Филипче мора да понесе одговорност за сите задоцнети реакции и за сите изгубени животи

Од:

Шверцерското ноќно објавување на бројот на починати и новозаразени нема да ја намали одговорноста и неспособноста на гробарскиот тандем Заев Филипче – порачува ВМРО ДПМНЕ. Опзоциската партија во соопштение вели дека поради неспособноста на министерот Филипче, Македонија секој ден губи десетина граѓани.

„Македонија е на врвот на листата на смртност во регионот, затоа што Филипче е неспособен. Пациентите чекаат и по неколку дена за тестирање, а потоа уште неколку дена за резултати. Додека да стигнат во болница, состојбата им е веќе комплицирана, и често завршуваат фатално, дури и млади луѓе.

Филипче треба да си даде оставка порадо тоа што:

– Здравствениот систем не функционира и луѓе умираат или по ходнкците молњјќи за помош или на пат кон болниците.

– Министерот Филипче имаше десет месеци да се подготви за новиот бран, но тој не направи ништо за да обезбедо минимална подготовка на капацитетите.

– Секојдневно се лажираат бројки на заразени и се кријат починати.

– Тестирањето на КОВИД заразените се претвори во милионаки бизнис додека за функционерите на власта тоа е бесплатно.

Филипче мора да понесе одговорност, за сите задоцнети реакции и изгубени животи.

Филипче не направи ништо за да го смени пристапот и да спаси живот повеќе.

А како би направил нешто за граѓаните, кога е зафатен со правење пародични видеа, кои само нему му се смешни?!

Или пак да не тераше кампања со Заев летото и да си ја работеше работата можеби сега ќе имавме доволно болнички капацитети и медицински персонал. Но тој се стави во позиција на политичар, а не на лекар.

И додека Филипче е политичар во обид Македонија губи. Македонија нема повеќе животи за губење. Филипче или Живот. Оставка веднаш!“ – стои во соопштението од ВМРО ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Митева: Новиот тендер од три милиони евра од Пановска на Пановски е уште еден доказ за недовербата во здравствениот систем

Реакција на Ирина Пановска Ставридис на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Апелирам Македонците од Албанија масовно да учествуваат во пописот, порача Мицкоски

А1он

Мицкоски: Преписката со Груевски не ме прави среќен, но нема да прифатам валкани сценарија за промена на Уставот

А1он

Мицкоски: Ахмети и Џафери да ја кажат вистината за содржината на УСБ – то и пликото кои што им било дадено

Предраг Петровиќ

ВМРО-ДПМНЕ: Власта со таканаречениот „солидарен данок“, сака да ги одере фирмите, за да има повеќе пари за криминални тендери