mkd

Македонија

Заев: Да ги почитуваме мерките, да им помогнеме на здравствените работници

А1он
Премиерот Зоран Заев вечерва на својот фејсбук-профил апелираше граѓаните да ги почитуваат мерките за заштита од корона-вирусот и на таков начин да им помогнат на
Македонија

Филипче: Здравствените работници се наши херои, да покажеме почит

А1он
Здравствените работници се нашите херои кои во изминатите осум месеци неуморно даваат сѐ од себе во грижата за пациентите со Ковид-19, напиша министерот за здравство
Македонија

Затворени седум угостителски објекти поради непочитување на здравствените протоколи

А1он
Во период од 26.10.2020 до 01.11.2020 година сите инспекциски служби во рамки на своите надлежности извршија вкупно 4.716 контроли од кои 1.750 се инспекциски надзори.
Македонија

Кочанчанец наместо да седи во изолација си правел прослава

А1он
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Н.Т.(18) од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „пренесување заразна болест“
Македонија

Бугарија го продолжи задолжителниот карантин за македонските државјани

А1он
Македонските граѓани кои сакаат да влезат во Бугарија и во следните две недели ќе мораат да одат во задолжителен карантин од 14 дена по влезот
Македонија

ЕУ: Нема отворање на границите за Македонија, но секоја земја ќе може да одлучи сама

А1он
Владите на Европската унија одлучија денес да ги отворат своите граници за граѓаните на уште 14 земји, меѓу кои ја нема Македонија. Одлуката, сепак, е
Македонија

СЗО: Македонија меѓу 11 европски земји со „забрзан пренос“ на коронавирусот

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека за првпат во последните неколку месеци во Европа се забележува зголемување на бројот на случаи на заразени со коронавирус
Регион

Од утре 14 дена задолжителен карантин за македонските државјани кои сакаат да влезат во Хрватска

А1он
Од вечерва на полноќ, македонските државјани кои сакаат да влезат во Хрватска ќе мораат да одат во задолжителен 14-дневен период на самоизолација, соопштија здравствените власти
Македонија

Кејт Мери Бирнс ќе биде нова амбасадорка на САД во Македонија

А1он
Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја номинира Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“