Кејт Мери Бирнс ќе биде нова амбасадорка на САД во Македонија

Од:

Американскиот претседател, Доналд Трамп, ја номинира Кејт Мери Бирнс за иден амбасадор на САД во Република Македонија. Веста за нејзиното номинирање на социјалната мрежа „Твитер“ ја сподели и актуелниот американски амбасадор во земјата, Џес Бејли.

Бирнс во моментот е заменик-шеф на мисијата во Амбасадата на САД во Грција. Претходно, таа била заменик-шеф на мисијата и заменик-постојан претставник во мисијата на САД во седиштето на ОБСЕ во Виена, работела и во американската амбасада во Мадрид, а подоцна била и на дипломатски задачи во Авганистан и во седиштето на НАТО во Брисел.

Би можело да ве интересира

Користењето на солзавец забрането во Денвер

А1он

Полицијата во Минеаполис повеќе нема да може да го задушува приведениот

А1он

Џо Бајден ја коментираше состојбата во САД и даде предизборно ветување

А1он

Ко-основачот на Редит се повлече и бара да биде заменет со Афроамериканец

А1он

Закажан голем протест во САД против расната сегрегација

А1он

Невработеноста во САД падна на 13,3 проценти

А1он