СЗО: Македонија меѓу 11 европски земји со „забрзан пренос“ на коронавирусот

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека за првпат во последните неколку месеци во Европа се забележува зголемување на бројот на случаи на заразени со коронавирус на неделно ниво, издвојувајќи 11 земји во кои заразата забрзано се враќа.

Како земји со забрзан пренос на заразата СЗО ги посочи Албанија, Ерменија, Азербејџан, Босна и Херцеговина, Казахстан, Киргистан, Косово, Македонија, Молдавија, Шведска и Украина.

„Забрзан пренос е регистриран во 11-те европски земји, во кои е предизвикан значителен раст на заразени,  што доколку се остави без надзор повторно ќе ги уназади  здравствените системи во Европа, изјави директорот на СЗО за Европа, д-р Ханс Клуге.

Амбасадорите на ЕУ неделава ќе разговораат за повторното отворање на надворешните граници на блокот на 1 јули. Еден од критериумите што земјите-членки го разгледуваат е да се дозволи патување само на патници од одредени земји, меѓу кои нема да се најдат земјите со висока стапка на инфекција, вклучувајќи ги и САД, Русија и Бразил.

Би можело да ве интересира

Децата во Западна Померанија тргнаа во училиште без маски

А1он

СЗО: Во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот

А1он

Во Грција казнети 615 лица за неносење маска и осум туристи за непополнет формулар за влез во земјата

А1он

Во Иран на секои седум минути од Ковид-19 умира по едно лице

Ана Ололовска

Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус

Ана Ололовска

СЗО: Мајките треба да дојат и кога имаат Ковид-19

Ана Ололовска