Почина д-р Владимир Евтимовски од Тетово поради компликации од Ковид-19

Од:

Уште едно медицинско лице ја загуби битката со коронавирусот. Тетовскиот доктор, радиологот, Д-р Владимир Евтимовски од Клиничката болница во Тетово почина поради компликации предизвикани од Ковид-19.

Евтимовски почувствувал симптоми на почетокот од оваа седмица по добил и позитивен тест. Откако му се влошила состојбата, докторот бил хоспитализиран на Инфективната клиника во Скопје, починал вчера.

„Мојот драг колега др. Владимир Евтимовски му ја предаде својата душа денеска на Господ Севишен, служејќи им на своите пациенти и во најтешките моменти! Почивај во мир драг пријателу! Секогаш ќе ни недостигаш!, вели неговиот колега Арѓент Имери, радиолог и субспецијалист по дијганостика на дојка на Фејсбук.

Би можело да ве интересира

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Ѓуровски