За неносење маска казнети 283 лица

Од:

Поради неносење маски 283 лица добиле казни во изминатото деноноќие информираат од Министерството за внатрешни работи.

„Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 283 прекршоци. Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата, со цел справување со ковид-19“ – стои во соопштението од МВР.

Според последните измени на мерките за заштита од коронавирусот, носењето маски е задолжително и на отворени површини. Исклучок од ова се лицата кои спортуваат, децата под шест години како и лицата со посебни потреби.

Би можело да ве интересира

Маските се враќаат – комисијата за заразни болести бара да сe задолжителни во здравствени установи

А1он

Научниците алармираат поради новата варијанта на Ковид-19

Горан Наумовски

Прва тужба во Германија поради последиците од вакцината против корона на Фајзер

Ана Ололовска

Кинески научник: Можно е пандемијата да започнала со истекување на вирусот од лабораторија

Ана Ололовска

СЗО прогласи крај на пандемијата на коронавирус

Ана Ололовска

Шефот на СЗО: Не можеме да знаеме како настанала короната додека Кина не ги објави своите податоци

Ана Ололовска