СДСМ: Стравот од пораз Мицкоски го затскрива зад лажна загриженост за здравјето на граѓаните

Од:

Мицкоски постојано ги крши мерките за заштита од коронавирусот, а сега не оди на избори во Штип затоа што се плаши од уште еден пораз – велат од СДСМ од каде експресно одговорија на утринското соопштение од ВМРО ДПМНЕ околу сотојбата со коронавирусот.

„Губитникот Христијан Мицкоски бега од изборно соочување во Штип, свесен дека го очекува уште еден пораз од граѓаните за неговите деструктивни, безидејни политики, неконструктивното однесување и немањето став за прашањата, клучни за иднината на државата.

Стравот од уште еден пораз и губењето на фотелјата во белата палата, Мицкоски го затскрива зад лажната загриженост за здравјето на граѓаните. Да се грижеше Мицкоски за здравјето на граѓаните немаше да ги поткопува сите напори во борбата против коронавирусот, со опструкции, критики и лажни вести.

Ни самиот Мицкоски не ги почитуваше мерките за заштита од коронавирусот, одеше по теретани и седеше во кафани, кога тоа беше забрането, а сега оранизира собири, со кои го загрозува здравјето на граѓаните.Само лицемер како Мицкоски бара вонредни парламентарни избори, а истовремено бега од предвремени локални избори во Штип. Мицкоски се обидуваше да избега и од парламентарните избори, и тогаш лажеше дека изборите се опасни за јавното здравје.

Но, институциите предводени од СДСМ на изборите на 15 јули покажаа дека може да се спроведе изборен процес целосно безбеден по здравјето на граѓаните.Граѓаните знаат дека Мицкоски и неговата партија се најголемата закана за здравјето“ – стои во соопштението од СДСМ.

Би можело да ве интересира

Ковачевски: Не е исклучена предизборна коалиција на СДСМ со ДУИ и останатите албански партии

Орце Костов

(ВИДЕО) Митева: Новиот тендер од три милиони евра од Пановска на Пановски е уште еден доказ за недовербата во здравствениот систем

Реакција на Ирина Пановска Ставридис на прес конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Апелирам Македонците од Албанија масовно да учествуваат во пописот, порача Мицкоски

А1он

Мицкоски: Преписката со Груевски не ме прави среќен, но нема да прифатам валкани сценарија за промена на Уставот

А1он

Над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“

Предраг Петровиќ