Во болницата во Велес пополнет еден крак на Интерното одделение со пациенти од Ковид

Од:

Во болницата во Велес, покрај Инфективното одделение, неделава се наполни и еден крак на Интерното одделение со пациенти од Ковид-19.

– На Инфективното одделение, кое е засебна зграда од велешката Општа болница, моментално се хоспитализирани 52 пациенти, а дополнетиот капацитет е 54 легла. Од нив, 47 пациенти се потврдени на Ковид-19, а пет се сомнителни и чекаат резултати. Еден пациент како излекуван бил испишан со два последователни негативни теста, а 15 пациенти се на кислородна поддршка, информира д-р Весна Неделковска Николова портпарол на ЈЗУ Општа Блница Велес.

Скоро полно е Интерното одделение Б, крак кое е во склоп на болницата и кое оваа недела беше преадаптирано во нов ковид центар за сместување.

Таму се хоспитализирани плус 16 пациенти од кои 12 сомнителни на Ковид-19, двајца позитивни и двајца негативни, но со тешка клиничка слика и наод за масовна пневмонија. Тројца пациенти на Интерно се на кислородна поддршка,информира д-р Неделковска Николова.

На Интерното одделение утрово во 6 часот починал и пациент на 57-годишна возраст каде претходно се лекувал од други заболувања. Тој бил примен пред десет дена и имал крварење на желудник и одоцна имал и мозочен удар. Бил тестиран и резултатот покажал дека е позитивен на Ковид-19. Но поради тешката здравствена состојба не бил префрлен на Инфективното одделение.
Во ГОБ „8 ми септември“ во Скопје починал 75 годишен пациент од Велес. Тој е 38-та жртва на Ковид-19 од велешко од почетокот на епидемијата.

Би можело да ве интересира

Во СВР Велес e пријавено дека ученик истакнал албанско знаме во дворот на економското училиште

Родителите на учениците од ООУ „Тодор Јанев“ подржани од наставниците и жители на Чашка и денеска ја бојкотираа наставата

(ВИДЕО) Комбе полно со мигранти бегајќи од полицијата пропадна во канал во Велес

Орце Костов

(ВИДЕО) Новиот пат кон велешко езеро има променлива ширина, но во најголем дел таа е пет метри, тврдат од Државни патишта

Орце Костов

Мирен протест на велешките пензионери со блокирање на сообраќајници во новиот дел од градот

„За што се потрошени над два милиони евра?“: Новиот пат кон езерото Младост потесен за 90 сантиметри

Орце Костов