maski

Македонија

Дирекцијата за заштита и спасување доби донација од 10 илјади маски од РескЕУ

А1он
Дирекцијата за заштита и спасување на Република Северна Македонија, во име на РескЕУ – заедничка европска резерва на медицинска опрема доби донација од 10 илјади
Македонија

Во Тетово четири прекршувања на полицискиот час, пет предупредувања за неносење маски

А1он
Четири лица ќе се соочат со полициски пријави за „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“ според член 206 од Кривичниот законик, информираше денеска
Македонија

Збратимениот кинески град Нанчанг донира 50.000 маски за здравствените институции во Скопје

А1он
Градот Скопје денеска почна со дистрибуцијата на донацијата од 50.000 заштитни маски од збратимениот град Нанчанг, од Кина, кои ќе бидат наменети за здравствените работници
Македонија

Владата обезбеди 100.000 заштитни маски за граѓаните на Куманово, Прилеп и Тетово

А1он
Владата обезбеди 100.000 заштитни маски за граѓаните на Куманово, Прилеп и Тетово, соопшти Дирекцијата за заштита и спасување. Дирекцијата во текот на вчерашниот ден ги
Македонија

Скопјани се опуштија: Во парковите како на пикник, заборавија на коронавирусот

Родители со деца, тинејџери и млади собрани во групи, седнати на тревата, се дружеа, како да не постои опасност од коронавирусот. Ваква беше сликата во
Македонија

Државниот пазарен инспекторат не врши контрола на продажбата на маски преку Фејсбук

А1он
Државниот пазарен инспекторат може да врши контрола на онлајн продажбата само ако е во прашање правно лице, но не и за физичко лица кое нуди
Регион

Во Грција се разгледува можноста за задолжително носење маски во затворен простор

А1он
Во фазата на постепеното укинување на рестриктивните мерки во Грција, експертскиот тим во Министерството за здравство ја разгледува можноста да се воведе употреба на маски
Македонија

Од утре задолжително носење на заштитна опрема во маркети, банки, зелени пазари

Кристијан Ландов
Премиерот Оливер Спасовски посочи дека мерките кои Владата ги воведе за справување со коронавирусот дале резултати. Тој вели дека бројките покажале дека стратегијата е добра,
Свет

Луксембург олеснува дел од мерките против коронавирусот, но задолжително е носење маски

А1он
Властите во Луксембург денеска почнаа да ги олеснуваат ограничувањата наметнати за борба со новиот коронавирус, но воведе задолжителноп носење маски во затворени простории како и