Д-р Пејковска од Клиниката за пулмологија: Факт е дека маските навистина штитат

Од:

„Можеби носењето на маска за некои луѓе со текот на времето станува oптоварување, но факт е дека маската навистина штити,“ вели д-р Сава Пејковска од Клиниката за пулмологија и алергологија, во порака до граѓаните што на социјалните мрежи ја сподели министерот за здравство Венко Филипче.

„Мораме да бидеме упорни во почитување на мерките со цел што побргу да се победи пандемијата. Апел до колегите да бидат истрајни, упорни, постојани и храбри, да ја задржат професионалноста која досега ја покажаа, да покажат медицинска солидарност, да си помагаат едни на други. Да разменуваат најнови искуства, бидејќи само така обединети може да излеземе победници во оваа битка,” вели д-р Пејковска.

Би можело да ве интересира

Четворица лаборанти од Клиничката болница во Штип позитивни на Ковид-19

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Музичарите до власта: Забранивте да пееме, а ги отворивте границите

Ана Василевска

Скоро 3.500 скопјани со Ковид-19, во три општини има над 500 активни случаи

Жарко Настоски

247 новоинфицирани со коронавирус, 15 пациенти починале

Жарко Настоски

Утре се отвораат нови простории за Ковид-тестирање

Жарко Настоски

Левица: Филипче е неодговорен и ја продлабочи кризата, бараме оставка

Жарко Настоски