Гимназијата „Алгоритам“ донираше маски и канили на Инфективна клиника и на „8 Септември“

Од:

Наставниот кадар и учениците на гимназијата „Алгоритам“ донираа медицинска опрема на Клиниката за инфективни болести и Градската општа болница „8 Септември“. Иницијативата потекнала од учениците и професорите кои собрале средства за да се набават маски N95 со високо ниво на заштита, 1000 интравенски канили од типот B. Braun Vasofix Safety IV Catheter со заштитен дел против несакани убоди и магнетни табли за побезбедна комуникација помеѓу докторите и пациентите.

„Сметаме дека во вакви моменти сите мораме да помогнеме колку штоможеме и активно да учествуваме во процесот на враќање на ситуацијата вонормала. Особено сме горди што оваа иницијатива произлезе и се спроведе одучениците“, рече Директорката на училиштето, м-р Марина Божинова.

Од гимназијата велат дека ова не им е прва ваква иницијатива туку дека и претходно организирале акции за помош наразлични групи граѓани.

Гимназијата Алгоритам е формирана 2008 година како прва акредитирана гимназија во нашата земја со дигитализиран наставен материјал со финска методологија.

Би можело да ве интересира

Германската амбасада донира санитетско возило за прилепската болница

Жарко Настоски

Донаторска акција „Нахрани 10.000“

Ана Ололовска

Донација од фармацевтската компанија „Варус“ по повод 30 годишниот јубилеј – ново едукативно катче за природни науки

А1он

Донација од ЕУ, понудена преку Словачка, за справување со Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Маските ќе бидат задолжителни и на улица, се забранува групирање после 22 часот

Искра Манојлоска

Донација од САД за МВР, ДЗС и Црвениот крст за справување со Ковид-19

Ана Ололовска