Дирекцијата за заштита и спасување доби донација од 10 илјади маски од РескЕУ

Од:

Дирекцијата за заштита и спасување на Република Северна Македонија, во име на РескЕУ – заедничка европска резерва на медицинска опрема доби донација од 10 илјади заштитни маски од типот ФФП2.

Логистиката и транспортот ги обезбеди Романскиот генерален инспекторат за итни ситуации.

„Романија и Германија се домаќини на резервата РескЕУ и според тоа се одговорни за набавка на опрема, додека Комисијата финансира 100 проценти од набавката на маски и друга опрема. Ќе следат повеќе испораки“, пишува во соопштението од Амбасадата на Романија во Скопје.

Сите земји членки на ЕУ, Велика Британија за време на транзицискиот период и шест држави учеснички, вклучително и Северна Македонија и Црна Гора учествуваат во Механизмот за цивилна заштита на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Интензивни контакти со ЕУ, Заев верува дека ќе се најде решение со Бугарија

Ана Ололовска

Министрите за здравство на земјите од Берлинскиот процес договараа подобра координација во борба против Ковид-19, вчера во земјава 640 заразени

Ана Ололовска

Ексминистерот Никола Попоски е позитивен на коронавирус

Жарко Настоски

Во Скопје седуммина починати и 272 новозаразени, Аеродром и Карпош со најмногу активни случаи

Жарко Настоски

640 нови случаи на Ковид-19, починаа 12 пациенти

Жарко Настоски

Германската амбасада донира санитетско возило за прилепската болница

Жарко Настоски