МВР: 52 лица без дозволи шетале во полициски час, 205 не носеле маска

Од:

Изминатите 24 часа на ниво на целата држава 52 лица не ја почитувале забраната за движење, извести Министерството за внатрешни работи.

„Приведени се 28 лица, а за останатите се земени податоци и ќе следуваат соодветни мерки“, соопшти МВР.

По однос на мерката за не носење лична заштита на лице регистрирани биле  205 прекршоци.

Во текот на изминатото деноноќие на 48 лица им се издадени решенија за изолација, а 17 лица потпишале изјави за самоизолација. Полицијата извршила контроли кај лица во изолација и самоизолација, при што не се евидентирани лица кои не ја почитувале мерката за изолација и самоизолација.

Би можело да ве интересира

Вчера во Скопје изречени 429 сообраќајни казни, 62 за пребрзо возење

Жарко Настоски

Во карантин тројца премиери на балтички држави по средба со словенечкиот колега

А1он

За неносење маска казнети 983 лица

А1он

ВИДЕО: Маските ќе бидат задолжителни и на улица, се забранува групирање после 22 часот

Искра Манојлоска

Казни за 266 возачи во Скопје од кои 102 за пречекорена брзина

А1он

Санкционирани 210 возачи во Скопје, 81 за пречекорена брзина и 23 мотоциклисти

Жарко Настоски