kovid

Свет

Во Јапонија од Ковид починаа 415 луѓе, најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата

А1он
Како последица на коронавирусот, Јапонија денеска евидентираше 415 смртни случаи, што е најмногу во таа земја за еден ден од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците
Свет

Регулаторот на ЕУ поддржува двовалентни вакцини за примарна вакцинација против Ковид

А1он
Европската агенција за лекови денеска соопшти дека нејзината работна група за итни случаи заклучила дека двовалентната РНК вакцина против Ковид може да ја користат невакцинирани
Свет

Нов бран корона се заканува да ја поплави Европа, бројот на заразени се зголемува

А1он
Податоците на Светската здравствена организација објавени во средата покажаа дека бројот на заразени лица во ЕУ минатата недела достигна 1,5 милиони, 8 отсто повеќе од
Регион

Зголемен број случаи на Ковид-19 во Грција, намален бројот на починати

А1он
За една седмица во Грција се регистрирани 54.649 случаи на Ковид-19, а починаа 85 лица, согласно неделниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ)
Свет

Пандемијата на Ковид-19 ја чинела Данска повеќе од 16 милијарди евра

А1он
Од почетокот на пандемијата до првиот квартал на 2022 година, за борба против Ковид-19 Данска потрошила околу 16,1 милијарди буџетски евра, се посочува во извештајот
Свет

Канада ги укинува сите Ковид ограничувања за патниците кои пристигнуваат

А1он
Канада од 1 октомври ќе ги укине сите ограничувања против коронавирусот за патниците кои пристигнуваат, соопшти Владата. Во соопштението се додава дека и барањата за
Македонија

Нови 53 нови случаи на Ковид-19, едно починато лице

А1он
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 546 тестови, а регистрирани се 53 нови