kovid

Свет

Шведска ќе бара негативни тестови за Ковид од патници кои доаѓаат од Кина

А1он
Патниците кои доаѓаат од Кина ќе мора да прикажат негативни тестови за Ковид пред да влезат во Шведска, одлучи шведската влада. „Утринава шведската влада одлучи
Свет

ЕУ ја потврди својата подготвеност да и помогне на Кина да ја спречи епидемијата на Ковид

А1он
ЕУ денеска ја потврди својата подготвеност да и помогне на Кина во справувањето со епидемијата на Ковид, вклучително и со обезбедување вакцини. „Подготвени сме да
Свет

Пекинг се закани дека ќе возврати на ковид-ограничувањата за патниците од Кина

А1он
Пекинг се изјасни против барањата за тестирање за патниците од Кина и се закани дека ќе преземе реципрочини мерки на земјите кои наметнуваат такви ограничувања.
Свет

Пораст на бројот инфицирани во Шангај, лекар тврди дека 70 отсто од граѓаните имаат Ковид-19

А1он
Виш лекар во една од најдобрите болници во Шангај изјави дека 70 отсто од населението во метрополата е заразено со Ковид-19, објавуваат денеска кинески државни
Свет

Шпанија воведува контрола за Ковид-19 за патниците од Кина

А1он
Шпанската Влада денеска објави дека воведува контрола за Ковид-19 на аеродромите за патници од Кина. Шпанската министерка за здравство Каролина Даријас рече дека од патниците
Свет

Италија ги повика членките на ЕУ да ги тестираат патниците од Кина за Ковид

А1он
Италија ги повика земјите од Европската унија да го следат нејзиниот пример и да ги тестираат патниците од Кина за Ковид, но некои сметаат дека
Свет

Во Јапонија од Ковид починаа 415 луѓе, најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата

А1он
Како последица на коронавирусот, Јапонија денеска евидентираше 415 смртни случаи, што е најмногу во таа земја за еден ден од почетокот на пандемијата, покажуваат податоците
Свет

Регулаторот на ЕУ поддржува двовалентни вакцини за примарна вакцинација против Ковид

А1он
Европската агенција за лекови денеска соопшти дека нејзината работна група за итни случаи заклучила дека двовалентната РНК вакцина против Ковид може да ја користат невакцинирани