Fatmir medziti

Македонија

Меџити: Ќе се укинат организациските директори на клиниките, а медицинските ќе бидат раководители

А1он
Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска најави дека покрај разрешување на организациските директори во Клиничкиот центар во Скопје, медицинските директори ќе се пренаменат во раководители
Македонија

Меџити го разреши д-р Јовев кој ја изврши првата трансплантација на срце оти седел и спиел десетина години без резултати

Орце Костов
Министерот за здравство Фатмир Меџити го разреши директорот на Клиниката за кардиохирургија, д-р Сашко Јовев, а информацијата министерот ја потврди на промоцијата на новата онлајн
Македонија

Меџити: Случајот со Мемет Камбер не е пријавен во Министерството за здравство

А1он
Во Министерството за здравство нема никаква пријава за случајот со детето Мемет Камбер, информира министерот за здравство Фатмир Меџити. Тој на денешна прес-конференција во клиниката
Македонија

Клинички центар со еден директор од 2024 година: Меџити едвај чека да ги разреши досегашните

Орце Костов
Министерот за здравство Фатмир Меџити најави дека од следната година Клинички центар ќе функционира само со еден директор кој ќе ги раководи сите клиники. –
Македонија

До четврток треба да биде готов извештајот од стручната комисија за случајот со починатото новороденче во болницата во Битола

А1он
Одлуката на Судот на честа при Лекарската комора за период од седум години да му се одземе лиценцата за работа на д-р Ваљтон Дервиши, специјалист
Македонија

Доктор на науки отпуштена од Здравство: „Новиот министер, штом влезе во кабинетот, ме избрка без причина“

Орце Костов
Се уште не седнат во фотелјата, новиот министер за здравство Фатмир Меџити еднострано и предвреме го раскина договорот со преведувачката Доника Бакиу која беше ангажирана