klinicki centar

Македонија

Таравари именуваше четворица нови директори на здравствени установи

А1он
Министерот за здравство Арбен Таравари именуваше нови в.д. медицински директори во четири јавни здравствени установи, информираат попладнево од надлежното Министерство. – На Универзитетската клиника за
Македонија

Мизрахи: Разрешени девет директори во клиничките болници, за останатите пет се очекуваат законските предлог-измени

А1он
Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Рашела Мизрахи денеска изјави дека досега се разрешени девет од вкупно 14 економски директори во клиничките болници, а за разрешување на останатите
Македонија

Мицкоски најави одговорност: Жалам што граѓаните се соочуваат со проблеми во здравството за кои мислевме дека се дел од минатиот век

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за формирање на новата влада, Христијан Мицкоски, пред почетокот на седницата на Генералното собрание на Заедницата на единиците на локалната
Македонија

Град Скопје: Срушениот ѕид и ограда на Клинички центар е надлежност на Министерството за здравство

А1он
Поврзано со дезинформациите во јавноста а во врска со срушениот ѕид и ограда на Клиничкиот центар, Град Скопје ја известува јавноста дека нема законска надлежност
Македонија

Компресорската станица работи без прекин, клиниките да кажат зошто не работат хируршките сали – Заеднички служби на Клинички

А1он
Компресорската станица работи без прекин. Клиниките што користат операциони сали можат да кажат што е проблемот, велат од Заеднички служби на Клинички центар. Раководителот на
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: 13 ден не работат операционите сали на Хирургија

А1он
13-ти ден не работат операционите сали на Хирургија, СДС и ДУИ го оставаат здравството во хаос. Десетици и стотици пациенти се препраќаат по другите болници
Македонија

Затворените хируршки сали на Клинички двојно ги зголемија итните случаи во „Св Наум Охридски“

А1он
Двојно е зголемен бројот на итни случаи на кои им се пружа медицинска помош во Универзитетска клиника за хируршки болести „Св. Наум Охридски“ во Скопје.
Македонија

Хируршките сали на Клинички не работат втора недела, Демири ќе одржи прес-конференција

А1он
Јавен обвинител ќе ја испитува ситуацијата на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ која настана со затворањето на хируршките сали, кои повеќе од една недела не работат.
Македонија

Затворените хируршки сали поради непријатен мирис стигнаа до Обвинителството

А1он
Хириршките сали на Клинички центар се затворени повеќе од една седмица поради непријатната миризба која се ширела. Министерството за здравство за ова испратило претставка до
Македонија

Не е точна информацијата за наводен колапс на Клинички центар – Мнистерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ

А1он
Министерството за здравство (МЗ) преку соопштение попладнево информира дека поради дефект на еден од компресорите, во тек на два дена бил одложен елективниот програм, а