trikafta

Македонија

Детска клиника: Ревизијата е за 2022 година, за 2024 ќе се обезбеди трикафта за сите

Орце Костов
Извештајот на ДЗР за ЈЗУ Универзитетска клиника за детски болести, Скопје, се однесува на работењето на Клиниката за 2022 година и првиот квартал од 2023
Македонија

Трикафта има само за 15 од вкупно 140 пациенти со цистична фиброза

Орце Костов
За набавка на дел од лековите за цистична фиброза Детската клиника за 2022 година и 2023 година обезбедила средства во вкупен износ од околу 29
Македонија

Меџити: Лекот „Трикафта” не е поскапен, побрза разрешница на случајот со Онкологија

А1он
Министерот за здравство Фатмир Меџити денеска ги негираше информациите дека лекот „трикафта“ е поскапен, и посочи дека интензивно се работи на позитивната листа на лекови.
Македонија

Одобрени пари за набавка на Трикафта за следните две години

А1он
Министерството за здравство информира дека на денешната владина седница е разгледана и усвоена Информацијата за давање согласност за преземање обврски, за набавка на комбинирана терапија
Македонија

Министерство за здравство: Одобрени дополнителни 1,6 милиони евра за Трикафта

Орце Костов
Министерството за здравство информира дека се одобрени дополнителни 100 милиони денари за обезбедување на лекот „Kaftrio“ во комбинација со „Kalydeco“ на дополнителни пациенти со цистична
Македонија

Пациентите со цистична фиброза на протест пред Министерството за финансии

А1он
Пациентите со цистична фиброза ќе протестираат денеска во 12 часот пред Министерството за финансии, бидејќи, како што велат, немаат одговор од надлежните институции, до каде
Македонија

Фуштиќ: „Трикафта“ и за пациенти со умерена белодробна болест

А1он
Терапијата „кафтрио“ (kaftrio) во комбинација со „калидеко“ (кalydeco), познатa како „трикафта“ во САД, а за која постоеше голем медиумски интерес, почна да се дава пред
Македонија

Со законски измени ќе се овозможи директна набавка на „Трикафта“ и на други лекови кои имаат единствен производител

А1он
На седница во Собранието на 16 март на дневен ред ќе бидат законски измени кои ќе овозможат директно да се преговара за набавка на лек