koalicija

Македонија

Коалиција ВРЕДИ: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

А1он
Изјавата на Ахмети за “големата вест” потврдува најмалку две работи. Првата, дека ДУИ е безидејна партија која со предлози извадени од нафталин покажува целосна немоќ
Македонија

Коалиција ВРЕДИ: ДУИ за еден мандат потроши 46 милиони евра во апарати за коцкање

А1он
Изборите се ближат. Заедно со изборите се ближи и крајот на владеењето на казиномените. Затоа и изопаченоста на власта, алчноста и нагонот за да грабнат
Македонија

Меџити нема намера да даде оставка: Собранието и пратениците одлучуваат кој ќе биде министер

Александар Тодески
Министерот за здравство, Фатмир Меџити не планира да поднесува оставка се додека Собранието не одлучи спротивно. Тој вели дека оставка се поднесува кога се работи
Македонија

Ковачевски: Во тек се разговорите за настап на изборите, јас повторно ќе бидам мандатар

Орце Костов
Се водат разговори и со традиционалните коалициски партнери и со другите коалициски партнери во Владата, но да оставиме простор, врз основа на емпириските анализи и
Македонија

Ковачевски: Не е исклучена предизборна коалиција на СДСМ со ДУИ и останатите албански партии

Орце Костов
Премиерот Димитар Ковачевски и лидер на СДСМ не ја исклучува опцијата неговата партија да направи предизборна коалиција со албанските партии со кои би настапиле на
Видео Македонија

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ
Нема да чекам до недоглед, идната недела ќе се знае дали влегуваме во владината коалиција или не, вели во интервју за А1он лидерот на Алијанса
Македонија

(ВИДЕО) Митрески: Опозицијата да ги научи лекциите од минатото и наместо блокади и деструкции да делуваат конструктивно и одговорно

А1он
Денес во Собранието одржавме редовна координација на која начелно договоривме начин на делување во следниот период. Во тој контекст сакам да испратам неколку пораки до
Македонија

Молк од Горан Милевски за модифицираниот француски предлог

Орце Костов
Лидерот на Либерално демократската партија и актуелен министер за локална самоуправа, Горан Милевски се уште не го дал своето мислење за модифицираниот француски предлог за
Видео Македонија

(ВИДЕО) Бачев, Кекеновски и „Тврдокорни“ со здружени сили ќе бараат гласови на изборите

Искра Манојлоска
Единствена Македонија на Јанко Бачев, ФРОДЕМ на Јове Кекеновски, здружението „Тврдокорни“, Унијата на ветерани на ВМРО 1990, ВМРО ДПМНЕ – Демократска фракција и Здружението на
Регион

Хазири: Демокртскиот сојуз на Косово и Самоопределување се блиску до коалиција

А1он
Потпретседателот на Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) Љутфи Хазири, по денешната средба на лидерот на неговата партија Иса Мустафа со оној на движењето Самоопределување (ВВ)