cisticna fibroza

Македонија

Асоцијација за цистична фиброза: Еден месец откако се донесоа законските измени нема прогрес во набавката на Трикафта

А1он
Помина еден месец од законските измени и сè уште нема никаков прогрес во однос на набавка на лекот трикафта, алармираа денеска претставници на Асоцијација за
Македонија

Со законски измени ќе се овозможи директна набавка на „Трикафта“ и на други лекови кои имаат единствен производител

А1он
На седница во Собранието на 16 март на дневен ред ќе бидат законски измени кои ќе овозможат директно да се преговара за набавка на лек
Македонија

„Трикафта“ конечно пристигна земјава, почнува лекувањето на осум пациенти

А1он
Лекот „Трикафта“ за цистична фиброза пристигна во Универзитетската клиника за детски болести, соопшти денеска министерот за здравство Фатмир Меџети. Во соработка со другите институции, како
Македонија

Гаспар: Лекот „Трикафта“ е стигнат во земјава

А1он
Лекот „Трикафта“ е стигнат во државава, потврди за МИА претседателот на Асоцијацијата за цистична фиброза, Фики Гаспар. Тој посочи дека лекот пристигнал во земјава во
Македонија

Дефинирани законските измени за купување на лекот „трикафта”

А1он
Членовите на работната група составена од стручни советници на премиерот, претставници на ФЗОРСМ, Министерството за здравство, од фармацевтската индустрија како и од Асоцијацијата за цистична
Македонија

Болните од цистична фиброза ќе го добијат лекот Трикафта за најмногу 30 дена

А1он
Владата на Република Северна Македонија извести дека се завршени административните процедури кои беа потребни за итна набавка на лекот Трикафта за најкритичните пациенти кои боледуваат
Македонија

Се работи на измени на законите и со добавувачи за лек за пациентите со цистична фиброза

А1он
Министерството за здравство и Фондот за здравство заедно со клиниките што се задолжени за пациентитите со цистична фиброза – Клиниката за пулмологија и Клиниката за
Македонија

Реакција од Кабинетот на претседателот Пендаровски по повод ставовите искажани од ВМРО-ДПМНЕ

А1он
За жал, не бил неписмен само пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, туку и оние кои го пишувале соопштението на таа политичка партија. Ако можеме некако да им
Македонија

Беким Сали му врати Ковачевски: Премиерот, а не министерот одлучува дали пациентите ќе добијат лек

А1он
Министерот за здравство, Беким Сали преку социјалните мрежи упати сочувство до блиските на починатиот Благојче Илиевски. – Навистина сум потресен што се случи ваква трагедија,
Македонија

Сали: Обезбедени дополнителни 140 милиони денари за лекот „трикафта“

А1он
Министерот за здравство Беким Сали со објава преку социјалните мрежи информира дека се обезбедени 140 милиони денари за лекот „трикафта“ наменет за лекување пациенти со