cisticna fibroza

Македонија

Пациенти со цистича фиброза: Се надеваме дека лекот за најтешко болните ќе стигне за три недели

Орце Костов
Обезбедени се над 2,2 милиони евра кои ќе се искористат најбрзо што може. За нас е битно што ќе се направи тригодишна програма и лекот
Македонија

(ВИДЕО) Едноминутен молк пред Влада за Благојче: Не можеме да чекаме ниту една минута за лекот

Орце Костов
Асоцијацијата на пациенти болни од цистична фиброза пред Владата со едноминутен молк му оддаде почит на Благојче Илиевски кој ја загуби битката со болеста чекајќи
Македонија

Ковачевски: Можевме да го спасиме Благојче, побарав одговорност од Сали

Орце Костов
За премиерот Димитар Ковачевски тешката бирократија во Македонија е виновна за смртта на Благојче Илиевски кој ја загуби битката со болеста цистична фиброза затоа што
Македонија

Беким Сали за болните од цистична фиброза: Министерството не ги купува лековите

Орце Костов
Министерот за здравство Беким Сали не кажа дали чувствува одговорност откако вчера почина пациентот Благојче Илиевски, чекајќи ја државата да му го набави лекот “трикафта“,
Македонија

Асоцијација за цистична фиброза: Нема поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат луѓе од болести за кои има лек

А1он
Не постои поголемо кршење на човековите права од тоа да се дозволи да умираат луѓе од болести за кои има лек!, велат од Асоцијацијата за
Македонија

Не го дочека лекот, почина младиот Благојче – Македонското здравство ги убива пациентите

Анита Петровска Рајковиќ
Најтешко болниот пациент од реткото заболување цистична фиброза, младиот Благојче Илиевски, починал. Жалната вест ја потврдија од Здружението за цистична фиброза. За жал Благојче не
Македонија

Пациентите со цистична фиброза утре на протест пред Владата

А1он
Пациентите со цистична фиброза утре на пладне ќе протестираат пред Владата, бидејќи, како што велат, се изреволтирани од изјавите на министерот за здравство Беким Сали
Македонија

Осум пациенти ќе го добијат лекот „трикафта“, ќе следат законски измени за да добијат и другите

А1он
Министерството за здравство, Министерството за финансии и Фондот за здравствено осигурување најавуваат дека ќе бидат во постојана меѓусебна и комуникација со производителот околу набавката на
Македонија

Болните со Цистична фиброза ќе излезат на протест: Станавме маргинализирана група на млади луѓе кои се туркаат кон пропаст

А1он
До овој момент, и покрај ветувањата кои што до сега ги добивавме од Министерството за здравство, Фондот за здравство и Одделите каде се лекуваат нашите
Македонија

Ѓоргиевска: Поширока јавна свест за цистичната фиброза, поголема солидарност и емпатија од целата заедница

А1он
Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска, денеска учествуваше на панел-дискусија по повод одбележувањето на Европскиот ден за подигање на свеста за цистична фиброза, насловена:„Цистична