Реакција од Кабинетот на претседателот Пендаровски по повод ставовите искажани од ВМРО-ДПМНЕ

Од:

За жал, не бил неписмен само пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, туку и оние кои го пишувале соопштението на таа политичка партија. Ако можеме некако да им помогнеме на луѓето во ВМРО-ДПМНЕ, во прилог им го доставуваме барањето на Асоцијацијата за цистична фиброза за средба со претседателот во јуни 2021 година, во кое ниту тие не бараат претседателот да ги набавува неопходните лекови, затоа што знаат дека надлежните институции за тоа се Министерството за здравство и Фондот за здравствено осигурување, реагираат од Кабинетот на претседателот во врска со ставовите искажани од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, за претседателот Стево Пендаровски, кои се однесуваат на ветувања за набавка на лекот за цистична фиброза.

Од Кабинетот посочуваат дека во соопштението од средбата, кое денеска повторно го препраќаат, никаде не се споменува ветување за набавка на лек, затоа што, како што нагласуваат, за оние кои ги разбираат работите, Претседателот не е надлежната институција за набавка на лекови.

-Не веруваме дека јасната содржина во двата документи ќе ви помогне да разберете за што се работи, затоа што е јасна вашата цел, да го дискредитирате политичкиот противник и кога немате буквално ниту еден аргумент на своја страна. Нечовечки е да ги злоупотребувате личните и семејните трагедии на луѓето за добивање на политички поени, велат од Кабинетот на Пендаровски.

Оттаму повторуваат дека иако претседателот не е надлежен за набавка на лекови, тој смета дека сите лица од оваа категорија на болни, мора најитно да ја добијат неопходната терапија.

-Претседателот Пендаровски искрено сочувствува со семејството на починатиот Благојче Илиевски.
Точно е дека претседателот Пендаровски има одржано не една, туку повеќе средби со здруженијата на граѓани болни од цистична фиброза на нивно барање. И, не само со нив, туку и со многу други здруженија на граѓани во кои членуваат, или работат со граѓани од ранливите групи. Секогаш и безусловно претседателот и Кабинетот се заложуваат да решат што повеќе системски проблеми кои ги имаме во нашата држава, независно што не спаѓаат во негови надлежности. Во однос на обезбедување на лекот „Трикафта“, претседателот Пендаровски како и членовите на неговиот Кабинет имаа комуникација и дадоа повеќе предлози до надлежните институции: Владата, министерот за финансии, министерот за здравство и до менаџерскиот тим на Фондот за здравствено осигурување за тоа како и од каде да се обезбедат средства за набавка на лекот, велат од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

Би можело да ве интересира

Претседателот Пендаровски присуствуваше на инаугурацијата на турскиот претседател Ердоган

Ана Ололовска

Пендаровски: Судскиот совет се избрука, би сакал да видам и други амбасади да ги повлечат своите пари од некои невладини и медиуми

Орце Костов

(ВИДЕО) Пендаровски: Ги потпишав указите за петте закони поврзани со „Бехтел и Енка“

Орце Костов

Пендаровски со својот правен тим ќе ги разгледува измените на законите за коридорите 8 и 10д пред да ги потпише указите

Црните списоци за Бугари ги иницирал Пендаровски, обвини европратеникот Ковачев

Орце Костов

Пендаровски: Ако не бевме во НАТО и не споделувавме информации во тој систем, немаше да можеме да се справиме со руската пропаганда

Ана Ололовска