Беким Сали за болните од цистична фиброза: Министерството не ги купува лековите

Од:

Министерот за здравство Беким Сали не кажа дали чувствува одговорност откако вчера почина пациентот Благојче Илиевски, чекајќи ја државата да му го набави лекот “трикафта“, но посочи дека министерството како институција не е виновно затоа што не ги купува лековите, туку го организира системот.

– Јас изразив сочуство до сите членови на Асоцијацијата за болни од цистична фиброза.

Министерството не ги купува лековите, туку го организира системот. Ние навремемено побаравме поддршка од Владата и од министерството за финансии за да се набават лековите.

Се вршат измени на три закони со кои ќе се олесни набавката и увоз на тие лекови и тоа одзема време.

Со реорганизација во ФЗО кој има седница на Управниот одбор ќе се одлучи за допиолнителене буџет кој ќе се додели на педијатрија кој ќе биде потребњен за „трикафта“ за пациенти кои се во критична состојба. Осум се во критична состојба, а уште 22 се во фаза на средно-тешка состојба – рече Сали при посетата на болницата во Струга.

Би можело да ве интересира

Лекот не е комодитет, туку е приоритет – порака од лицата со цистична фиброза

Министерство за здравство: Одобрени дополнителни 1,6 милиони евра за Трикафта

Орце Костов

Филипче и Сали први на распит кај Мизрахи: Анкетната комисија за Онкологија почна со работа

Орце Костов

Беким Сали го одобрил приемот на амбулантитите и исплатата, да престане да манипулира реагира Министерството за здравство

Беким Сали: Жртвите од Тетово изгореа по вторпат, а Ковачевски и Меџити го наградија Анѓушев

Орце Костов

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Меџити ги навредуваат и омаловажуваат болните од цистична фиброза