sotirova-buhova

Македонија

Сотирова-Бухова останува во ДСЗИ, иако беше најавено Владата не ја разреши

Кристијан Ландов
Иринка Сотирова-Бухова останува директорка на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ), дознава „А1он“. На владината седница која заврши, не се именувал вршител на должноста директор.
Македонија

Сотирова – Бухова по обвинувањата за службениот автомобил: Ги повикувам институциите целосно да го истражат случајот

Маја Илиевска-Пачемска
Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) Иринка Сотирова – Бухова ги повика институциите да го истражат случајот откако дел од медиумите објавија дека
Македонија

Зечевиќ не се тестирал на 19 јануари, објасни директорката Бухова по обвинувањата дека и тој на Водици заразен го ширел вирусот

Маја Илиевска-Пачемска
По тврдењата на ВМРО – ДПМНЕ дека генералниот секретар Миле Зечевиќ позитивен на Ковид – 19, без маска го ширел вирусот на Водици во Охрид,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Сотирова-Бухова: Нема невакцинирани деца во градинките

А1он
Ниту едно дете кое не примило МРП вакцина не е затекнато во државните ниту во приватните градинки, тврди директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат,