Преспанското Езеро и понатаму под минимумот, извесно намалување на нивото и кај реките

Од:

Водостојот на Преспанското Езеро е 36 сантиметри под асполутно дозволениот минимум, додека кај Охридското Езеро ситуацијата е спротивна, односно тоа е за седум сантиметри над дозволениот минимум, покажуваат денешните мерења на Управата за хидрометеоролошки работи.

Кај реките има извесно намалување во однос на вчерашниот ден, освен кај реката Вардар кај Велес каде има зголемување од 35 сантиметри во однос на вчера.

Би можело да ве интересира

НАСА: Преспанското Езеро од 1984 до 2020 загуби седум отсто од површината

Горан Наумовски

ВИДЕО: Преспа – жедното езеро

Предраг Петровиќ

Преспанското Eзеро е пред умирање додекa СДС И ДУИ тонат во матни бизнис зделки

Зголемено нивото на реките, езерата во рамки на просекот за јуни

Тело на битолчанец е пронајдено во водите на Преспанското Езеро

Горан Наумовски

Зголемен водостојот на Преспанското Езеро

Ана Ололовска