Заев доби плакета „Преспански јаболкобер“ за помошта на жртвите од невремето

Од:

Премиерот Зоран Заев ја доби плакетата „Преспански јаболкобер“ како благодарност поради залагањата за обештетување на граѓаните од невремето минатата година во Долна Преспа, соопшти ресенскиот градоначалник Живко Гошаревски.

„Од Буџетот на Република Северна Македонија, трансферирани се скоро 80 милиони денари на општина Ресен, за обесштетување на граѓаните погодени од невремето во 2019 година во Долна Преспа.

Општина Ресен, во законскиот рок од еден месец ќе го изврши обесштетувањето на граѓаните.

Оваа мерка на Владата на Република Северна Македонија, претставува вистинска поддршка и помош за земјоделците, кои и покрај големиот труд и напори не успеаа да го соберат родот на преспанско јаболко, од кое производство зависи развојот и економскиот раст на Ресен и Преспа“, напиша на Фејсбук градоначалникот на Општина Ресен.

Би можело да ве интересира

Заев: Добиваме 36 општини и Град Скопје, борбата продолжува бидејќи злото се заканува

Мери Јордановска

(ВИДЕО) Арсовски: Единствен осуден криминалец за крадење струја во Република Македонија е Панче Заев, таткото на Зоран Заев

А1он

Заев од Брдо-Крањ: Македонските граѓани не можат да ги оправдаат блокадите, а довербата од нив ми е дадена за да барам решенија

Дојава за бомба при посетата на Урсула фон дер Лајен, приведено е едно лице

Мери Јордановска

Заев од Тирана: Културно-информативниот центар ќе придонесе за популаризација на уметноста на нашата земја во Албанија

А1он

Заев: Oдлуката за оставките ќе ја базирам врз фактите од истрагата, а не врз основа на политички пресметки

Мери Јордановска