filmski festival

Култура

Вечерва започнува 10. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

А1он
Повеќе од 500 ученици од Македонија и од шест европски земји ќе гледаат филмови, ќе дискутираат, ќе следат креативни работилници, ќе се сретнат успешни уметници,
Култура

„Скејтањето не е за девојчиња“ на Дина Дума со две награди на Сараевскиот филмски фестивал

А1он
На 28. издание на Сараевскиот филмски фестивал, најновиот филм во подготовка „Скејтањето не е за девојчиња“ на режисерката Дина Дума, а во продукција на Сестри
Култура

Специјална награда за „Сестра“ на Дина Дума на престижниот фестивал во Карлови Вари

А1он
„Сестра“ – дебитанскиот долгометражен филм на младата режисерка Дина Дума, во продукција на Лист продукција ја освои престижната Специјална награда од жирито во програмата „Источно
Култура

Јубилејно 10. издание на Интернационалниот филмски фестивал во Тетово

А1он
Во Тетово утре ќе почне да се одржува јубилејното десетто издание на Интернационалниот филмски фестивал во Тетово – ТИФФ ОДА (TIFF ODA). Свечено отворање ќе
Магазин

Редакцискиот колегиум на „Кахие ди синема“ си поднесе оставка

А1он
Сите петнаесет уредниците од ревијата „Кахие ди синема“ , не се согласуваат со новите сопственици на филмската ревија, кои сакаат да наметнат нова уредничка линија, по
Магазин

(ВИДЕО) Актерот Феникс Хоакин: „Филмската индустрија е систематски расизам“

А1он
Актерот познат по многуте улоги меѓу кој и од улогата на последниот Џокер во својот говор на Британските академски награди ја спореди филмската индустрија како
Култура

Почнува седмиот „Џифони Македонија“ со 650 деца и млади од десет земји

А1он
Со проекција на италијанскиот филм „Несовршена доба“ на режисерот Улисе Лендаро вечер во кино Милениум ќе биде отворен 7. Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“
Култура

Филмот „Болка и слава“ на Педро Алмодовар го отвора јубилејниот ИФФК „Браќа Манаки“

А1он
Шпанскиот филм „Болка и слава“ на Педро Алмодовар ќе го отвори 40. јубилејно издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“, а на свеченото
Култура

Со „Реквием за госпоѓа Ј.“ утре почнува 20. Скопски филмски фестивал

А1он
Јубилејното 20. издание на Скопски филмски фестивал почнува утре со филмот „Реквием за госпоѓа Ј.“ на режисерот Бојан Вулетиќ. На програмата на 20. издание на