matejce

Македонија

Ловџија го застрелал својот пријател додека биле на лов кај Матејче

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека маж со ловџиска пушка го повредил својот пријател додека биле на лов во близина на селото Матејче. „На
Македонија

Шест лица повредени по екплозија на плинска боца во липковско Матејче

А1он
Шест лица се повредени од експлозија од плинска боца што се случила вчера во викендица во село Матејче општина Липково, информираа денеска од МВР. Повредените
Македонија

Се распаѓа манастирот во Матејче: наместо верници, пцовисани животни и опожарени конаци

Габриела Димковиќ-Мишевска
Опожарени конаци, уништени фрески, демолирани двете влезни врати, оштетен покрив, а во внатрешноста на црквата има остатоци од мртви животни – ова е само дел