plin

Свет

„Катар Енерџи“: Катар зимава нема да пренасочува течен плин наменет за Азија кон Европа

А1он
Компанијата „Катар Енерџи“ (QatarEnergy) работи на зголемување на производството на гас во услови на зголемена глобална побарувачка, но оваа зима нема да го пренасочи течниот
Економија

Нема да има гас додека не се укинат санкциите

А1он
Испораката на руски гас во Европа преку гасоводот „Северен тек 1“ нема да биде целосно обновена додека „колективниот Запад“ не ги укине санкциите против Москва
Економија

Јапонија подготвува план за ограничено користење на гас

А1он
Владата на Јапонија планира да ја ограничи потрошувачката на природен гас во државата, изјави официјален претставник од Кабинетот во Токио. Јапонските власти подготвуваат рестриктивни мерки
Македонија

Шест лица повредени по екплозија на плинска боца во липковско Матејче

А1он
Шест лица се повредени од експлозија од плинска боца што се случила вчера во викендица во село Матејче општина Липково, информираа денеска од МВР. Повредените
Регион

Осумте тела од трагедијата кај Посушје пренесени на обдукција, Ден на жалост во БиХ

А1он
Телата за осумте млади кои ги загубија животите во големата тргедија во Посушје се пренесени на обдукција во Мостар. Резултатите се очекува да бидат објавени
Македонија

Следната есен оглас за субвенции за плиски уреди во автомобилите

А1он
Од следната година ќе почне субвенционирањето за вградување плински уреди во автомобилите, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Тој посочи дека огласот ќе биде