avtomobili

Економија

Битиќи за владината набавка на 45 нови возила: Подобро е на лизинг, трошоците се помали

Орце Костов
Владата повторно ќе набавува нови возила на лизинг преку Службата за општи и заеднички работи, а за вицепремиерот Фатмир Битиќи нема ништо спорно што се
Економија

ЕСМ ќе плати 2,3 милиони евра за нови автомобили: Мора да имаат екран на допир и камера за паркирање

Орце Костов
Државното претпријатие „Електрани на Северна Македонија“ (ЕСМ) ќе набави 82 нови теренски возила за потребите на дирекцијата и на своите подружници за кои ќе плати
Македонија

Луксуз во време на криза: МНР ќе потроши 900.000 евра за наем на 175 возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов
Министерството за надворешни работи за потребите на самитот на ОБСЕ кој ќе се одржи во декември во Скопје, ќе издвои речиси еден милион евра за
Економија

Во Министерството за финансии треба да се одржи состанок со увозниците на моторни возила

А1он
– Во Министерството за финансии се очекува да се одржи состанок со увозниците на моторни возила по најавите за зголемување на данокот за увоз на
Македонија

Пет службеници од МВР дел од група која криумчарела возила вредни над 500.000 евра: Уапсени се 18 лица, за шестмина се бара притвор

Орце Костов
Основното јавно обвинитство во Скопје отвори истрага против осум лица за кривично дело криумчање, помагање во криумчарење и фалсификување на исправи, кои биле дел од
Економија

Повеќе луксуз, повеќе перформанси: Светска премиера на новиот Porsche Cayenne

А1он
Porsche фундаментално ја промени третата генерација на Cayenne со сеопфатни промени во погонската група, шасијата, дизајнот и опремата. Ова дополнително ги прошири не само перформансите
Економија

Производителот на луксузни автомобили Бентли постигна рекордна продажба

А1он
Бентли е последниот производител на луксузни автомобили кој соопшти дека постигнал рекордна продажба, јави ДПА. Компанијата со седиште во Кру, јужно од Манчестер, соопшти дека
Економија

Рекордна продажба на автомобили Ролс Ројс во 2022 година

А1он
Луксузните автомобили не се погодени од кризата на трошоците за живот, бидејќи британскиот производител на автомобили Ролс-Ројс во 2022 оствари најголема годишна продажба со вкупно
Економија

Русија го рестартираше производството на автомобилската марка „Москвич“

А1он
По 20 години пауза, Русија го рестартираше производството на автомобилската марка „Москвич“ со нов, модерен кинески дизајн кој едвај наликува на класиката од советската ера.