obse konferencija

Македонија

(ВИДЕО) Лавров се изнервира во Скопје: „Може ли да ме оставите на мира, ве молам“

А1он
Реченицата на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров: „Може ли да ме оставите на мира, ве молам“ на состанокот на Советот на министри за
Македонија

Хипи: Луѓето сакаат да бидат на евроатлантската траекторија бидејќи веруваат во слобода и демократија

А1он
Земјите го избираат својот пат. НАТО и ЕУ не се експанзионистички организации. Русија сака да претстави дека желбата на луѓето да се приклучат на НАТО
Македонија

Камерон: Обединетото Кралство продолжува да ги поддржува Украина и ОБСЕ

А1он
Обединетото Кралство продолжува да ги поддржува Украина и ОБСЕ, порача шефот на британската дипломатија Дејвид Камерон пред министрите за надворешни работи во Скопје пред почетокот
Македонија

Каума: Македонија демонстрираше успешна дипломатија со соседите

А1он
Граѓаните во Северна Македонија изградија успешно мултиетничко општество, а државата демонстрираше успешна дипломатија со своите соседи и најдобро ја разбира важноста на позитивниот ангажман во
Македонија

Османи: Ќе обезбедиме предвидлива и конструктивна иднина за ОБСЕ

А1он
На крајот од нашето претседавање испраќам порака на надеж дека нема да ја пропуштиме нашата средба со историјата, дека ќе одговориме на тежината на моментумот
Македонија

Захарова одлуката на Софија ја нарече „опасна глупост“

А1он
Марија Захарова ја нарече „опасна глупост“ одлуката на официјална Софија да не дозволи авионот на Сергеј Лавров да прелета над бугарска територија. „Тоа не е
Македонија

Шаленберг: Не смееме да се плашиме да седнеме на маса со Русите

А1он
ОБСЕ е Организација со 57 земји членки на еднакво рамниште и верувам дека сме добро советувани да ги чуваме правилата, договорени пред повеќе декади и