kriumcarenje

Македонија

Пет службеници од МВР дел од група која криумчарела возила вредни над 500.000 евра: Уапсени се 18 лица, за шестмина се бара притвор

Орце Костов
Основното јавно обвинитство во Скопје отвори истрага против осум лица за кривично дело криумчање, помагање во криумчарење и фалсификување на исправи, кои биле дел од
Македонија

Приведени двајца шверцери од Танушевци, превезувале стока без декларација

А1он
Приведени се двајца шверцери од скопско Танушевци, бидејќи шверцувале разновидна стока без декларација, за која немале документација за нејзиното потекло. „На 13.01.2022 во 20.20 часот
Свет

Европол: Уапсени 101 лице поради криумчарење уметнички дела

А1он
Во рамки на глобална полициска акција спроведена во 103 земји, уапсени се 101 човек и пронајдени се 19.000 украдени археолошки и уметнички дела, соопшти  Европол.
Свет

600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница пронајден од американската полиција

А1он
Американските полиција откри 600 метарски тунел за криумчарење под мексиканската граница, во близина на градот Сан Диего, запленувајќи дрога во вредност од околу 30 милиони
Македонија

Кривична пријава за две лица осомничени за криумчарење на 27 мигранти

А1он
Секторот за внатрешни работи Струмица во координација со Секторот за гранични работи – Регионалните центри за гранични работи Исток и Југ, до Основното јавно обвинителство