Кривична пријава за две лица осомничени за криумчарење на 27 мигранти

Од:

Секторот за внатрешни работи Струмица во координација со Секторот за гранични работи – Регионалните центри за гранични работи Исток и Југ, до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција – Скопје, поднесе кривична пријава против Д.М.(22) од Богданци и И.С.(39) од сeло Селемли, општина Богданци, осомничени дека сториле кривично дело „криумчарење мигранти“.

dobivaj vesti na viber

Како што соопшти денеска МВР, вчера во 11.15 часот на местото викано „Крива река“ во Струмица, во патничко возило „цитроен џампер“, со скопски регистарски ознаки, во кое биле пријавените, биле пронајдени 27 лица – мигранти и тоа 11 од Авганистан и 16 од Пакистан.

Би можело да ве интересира

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он

Во близина на Канарски Острови спасени 13 мигранти

А1он

УНХЦР: Во 2021 година над 3.000 мигранти загинале обидувајќи се да стигнат во Европа

А1он

Кривична пријава за измама на штета на средства на Европската заедница

Ана Ололовска

Европската комисија сака да привлече мигранти поради недостигот на работна сила во ЕУ

Во Средоземното Море спасени 94 мигранти

А1он