carinska uprava

Македонија

Во пантолоните и долната облека криел злато вредно 65 илјади евра, фатен шверцер на Богородица

А1он
Над еден килограм златен накит во вредност од четири милиони денари е запленет од царинските службеници при влез на граничен премин Богородица, со што воедно
Македонија

На скопскиот аеродром запленети часовници вредни 272 илјади денари

А1он
Царинските службеници на Меѓународниот аеродром Скопје при контрола на куферите на еден патник од Турција откриле 22 часовници од брендот „Ника“ во вкупна вредност од
Македонија

Царинска управа: Одземена дрога испратена во мала пратка и огнено оружје од скопјанец

А1он
Одземени се 30 грама дрога и пиштол од скопјанец, по заедничка акција на инспектори од Одделението за истраги при Царинската управа и крим полицијата при
Македонија

Возат Тесла и БМВ со странски таблици без да ги царинат: Запленети 22 луксузни автомобили

А1он
Во дводневна заедничка акција на Секторот за контрола и истраги при Царинска управа и Министерството за внатрешни работи запленети се 22 патнички моторни возила со
Македонија

Спречен шверц на стоматолошка опрема, цигари, икони и зачини

А1он
Спречени обиди за криумчарење на икони, цигари, стоматолошка опрема, 100 тегли маџун и 5 килограми зачин шафран чија цена е 1.500 евра од килограм, што
Македонија

Запленети 18 илјади, патници се обиделе нелегално да ги пренесат преку граница

А1он
Спречен нелегален изнес и внес на девизи во државата во износ од 18 илјади евра, откако во три различни случаи, царинските службеници при контрола на
Македонија

Запленети речиси 2000 брендирани парчиња со потписот на Луи Витон, Диор и Мајкл Корс

А1он
Речиси две илјади парчиња брендирана облека, обувки и женски чанти со потписот на Луи Витон, Диор, Монклер, Гучи, Версаче, Барбери, Мајкл Корс и други познати