Следната есен оглас за субвенции за плиски уреди во автомобилите

Од:

Од следната година ќе почне субвенционирањето за вградување плински уреди во автомобилите, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши.

Тој посочи дека огласот ќе биде објавен есента и оти висината на сумата ќе се определува речиси како и кај останатите мерки за енергетска ефиканост, односно ќе се субвенционираат околу 50 проценти од трошоците за поставување на вакви уреди.

– Моментално работиме да се овозможат што повеќе средства за таа намена. Откако како Министерство ќе бидеме подготвени со сите подзаконски акти, тогаш предвидуваме некаде над три милиони евра за таа мерка. Во образложението на законот е предвидедено дека секоја година ќе ги зголемуваме средствата за таа намена, рече Бектеши, одговарајќи на новинарско прашање на денешната прес-конфренција.

Би можело да ве интересира

Производителот на луксузни автомобили Бентли постигна рекордна продажба

Ана Ололовска

Рекордна продажба на автомобили Ролс Ројс во 2022 година

Ана Ололовска

Русија го рестартираше производството на автомобилската марка „Москвич“

Горан Наумовски

Бразилците возат на алкохол

Горан Наумовски

„7 години опуштени“ со автомобилите на MG Motor

Ана Ололовска

ВИДЕО: Новата Toyota Corolla Cross- Создадена за новите животни авантури

Ана Ололовска