Иновативен во Минхен, не и во Скопје

Од:

Македонскиот електро-инженер Ванчо Чамушев кој веќе подолго време работи во странство, понудил проект решение до Град Скопје за кружна гаража, кое било одбиено. Оваа негова идеја веднаш била прифатена во Минхен, каде што се очекува и да биде ставена во функција до септември годинава.

Кружната гаража на Чамушев чини 700.000 евра, зафаќа површина од 180 квадратни метри и собира 96 паркирани автомобили.

Тоа е идеално решение кое што заштедува простор и пари со оглед дека е приспособена да работи сама и да користи енергија од сонче и ветер.

За споредба, катната гаража која се гради до плоштадот во Скопје собира 280 паркирани возила, зафаќа простор од 8.220 квадратни метри, а чини 5,8 милиони евра.

 

Би можело да ве интересира

Битиќи за владината набавка на 45 нови возила: Подобро е на лизинг, трошоците се помали

Орце Костов

ЕСМ ќе плати 2,3 милиони евра за нови автомобили: Мора да имаат екран на допир и камера за паркирање

Орце Костов

Луксуз во време на криза: МНР ќе потроши 900.000 евра за наем на 175 возила за самитот на ОБСЕ

Орце Костов

Во Министерството за финансии треба да се одржи состанок со увозниците на моторни возила

Пет службеници од МВР дел од група која криумчарела возила вредни над 500.000 евра: Уапсени се 18 лица, за шестмина се бара притвор

Орце Костов

Повеќе луксуз, повеќе перформанси: Светска премиера на новиот Porsche Cayenne

Ана Ололовска