gas

Економија

Шел: На Европа ќе и биде тешко да го замени рускиот гас

А1он
Светот е на прагот на турбулентен период поради сè потешкото снабдување со течен гас, предупреди директорот на британско-холандската компанија „Шел“, Бен ван Берден, оценувајќи дека
Економија

Германската Влада го активира вториот степен од планот за вонредно снабдување со гас

А1он
Германската Влада ја активираше втората од трите степени на планот за вонредно снабдување со гас, соопшти денеска Министерството за економија. Во соопштението од германското Министерство
Економија

Предупредување до ЕУ: Подгответе се за целосен прекин на испораките на гас од Русија

А1он
Европа треба веднаш да се подготви за фактот дека Русија целосно ќе ја прекине испораката на гас во текот на претстојната зима. На тоа предупреди
Свет

Бирол: Русија би можела целосно да го прекине снабдувањето на Европа со природен гас

А1он
Русија може целосно да го прекине снабдувањето со природен гас за Европа, изјави шефот на Меѓународната агенција за енергетика (МАЕ), Фатих Бирол. Тој додаде дека
Економија

Пробно почна да пристигнува азербејџански гас по интерконекторот меѓу Грција и Бугарија

А1он
Почна пробниот трансфер на гас од Грција кон Бугарија преку интерконекторот Комотини – Стара Загора, на Твитер соопшти амбасадорот на Азербејџан во Бугарија, Хусеин Хусеинов.
Економија

Русија вети дека ќе продолжи да испорачува гас за Унгарија

А1он
Русија вети дека „Гаспром“ ќе ги исполни своите договорни обврски кон Будимпешта, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. Во интервју за јавното радио,
Економија

Газпром за два дена ја намали количината гас за Германија за околу 60 посто

А1он
Рускиот енергетски гигант „Газпром“ од изутринава почна со намалување на количината гас што ја испорачува до Германија низ гасоводот „Северен поток 1“ на дневен максимум