gazprom

Свет

Путин потпиша нов указ: На Гаспром му се забранува да купува природен гас поскап од редовните цени

А1он
На „Газпром“ му е забрането да купува природен гас поскап од редовната цена од компаниите на германската компанија „Винтершал деа“ и австриската компанија ОМВ, според
Економија

Германскиот увозник „Унипер“ го тужи „Газпром“ за неиспорачување гас

А1он
Германската енергетска компанија „Унипер“соопшти дека го тужи „Газпром“ за отштета затоа што не ги испорачале договорени количини природен гас од јуни, кога тој руски гигант
Свет

Газпром нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија

А1он
Рускиот гасовод Газпром објави дека нема да ја прекине испораката на гас за Молдавија, пишува рускиот весник Комерсант. „Газпром“ минатата недела ја обвини Украина дека
Свет

Шефот на Гаспром ja предупредува Германија: Имате уште два месеци гас

А1он
Шефот на рускиот државен гасен гигант Газпром, Алексеј Милер денеска изјави дека во германското подземно складиште ќе има доволно гас уште два до два и
Економија

Алексиев: Бугарија не земала гас од руската компанија „Газпром”

А1он
Бугарскиот технички вицепремиер и министер за транспорт Христо Алексиев за бТВ коментираше дека неговата земја не добила ништо од количества гас од „Газпром“, што ѝ
Свет

„Газпром“: Продолжуваат испораките на гас за Италија

А1он
Русија ќе продолжи со испораките на гас за Италија што беа во прекин поради административен проблем во Австрија, соопшти рускиот енергетски концерн „Газпром“. „Транспортот на
Свет

„Газпром“: Прекинато истекувањето гас од „Северен тек“

А1он
Руската компанија „Газпром“ денеска соопшти дека притисокот во гасоводите „Северен тек“ е стабилизиран и оти престанало истекувањето гас од оштетените места на гасоводите. „Притисокот во
Свет

Гасот престана да истекува од оштетениот гасовод во Балтичкото Море

А1он
Се чини дека гасоводот „Северен тек 2“ во Балтичкото Море престанал да испушта гас, објави данската енергетска агенција „Енергистирелсен“. Агенцијата на Твитер објави дека компанијата
Економија

Русија престана да испраќа гас во Италија

А1он
Русија престана да испорачува гас за Италија, соопшти италијанската енергетска компанија Ени. Руската компанија Гаспром ја информираше Ени дека повеќе не може да испорачува гас
Економија

Гаспром: Од гасоводот истече гас колку што и треба на Данска за три месеци

А1он
Портпаролот на гасниот гигант Гаспром, контролиран од Кремљ, синоќа изјави дека истекле 800 милиони кубни метри природен гас откако експлозија погоди два цевководи под Северното