juzen potok

Регион

Дачиќ: ЕУ со двојни стандарди го дозволи Северен, но не и Јужен поток

А1он
Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ изјави дека ЕУ покажала двојни стандарди со недавањето дозвола за изградбата на гасоводот Северен поток, но не и
Регион

Сијарто: Можно е рестартирање на „Јужен поток“ по изборите во Бугарија

А1он
По одржувањето на предвремените парламентарни избори во Бугарија, можно е да стане збор за рестартирање на проектот за изградба на гасоводот „Јужен поток“, изјави денеска
Економија

„Комерсант“: „Газпром“ го воскреснува „Јужен поток“

А1он
„Газпром“ повторно се навраќа кон проектот „Јужен поток“, наведува московскиот весник „Комерсант“, објавувајќи дека рускиот енергетски гигант склучил договор со италијанската компанија „Едисон“  и грчката
Економија

Анкета: Србите и Бугарите стравуваат поради откажувањето на Јужен поток

А1он
Граѓаните на Србија и на Бугарија стравуваат дека откажувањето од проектот на гасоводот Јужен поток ќе има негативно влијание врз нивните економии, се вели во
Економија

„Турскиот поток“ ќе оди по трасата на „Јужен поток“

А1он
Рускиот енергетски гигант „Газпром“ реши да го прифати барањето на партенрите од Турција за изградба на гасоводот „Турски поток“ по трасата што беше предвидена за
Економија

Вашингтон: Изградбата на „Турски поток“ отвора дилеми

А1он
Одлуката на Русија за изградба на гасоводот „Турски поток“ на место претходно планираниот „Јужен поток“, отвора дилеми во САД, изјави помошникот американски секретар за енергетика
Економија

„Ведомости“: „Газпром“ би можел да го возобнови „Јужен поток“

А1он
При изградбата на гасоводот „Турски поток“, „Газпром“ најверојатно ќе ја користи маршрутата низ Црното Море што беше планирана за проектот „Јужен Поток“, со што, доколку
Економија

Шефчович: Откажувањето на „Јужен поток“ не е закана за енергетската безбедност на Србија

А1он
Европската комисија не го смета откажувањето на проектот „Јужен поток“ за директна закана за енергетската безбедност на Србија, изјави за српскиот весник „Вечерње новости“ заменикот