(ВИДЕО) Запленети 4,8 килограми злато при влез на „Богородица“

Од:

Царински службеници запленија 4,8 килограми златен накит со проценета вредност од 20,4 милиони денари, по контрола на автобус на граничниот премин Богородица при влез во државата.

„Царинските службеници на граничниот премин Богородица селектираа автобус кој сообраќал на линија Истанбул – Гостивар, при што е извршен детален претрес.
Во пределот за багаж е пронајдена црна торба, во која во 9 пакетчиња обвиткани со најлон е откриено злато со тежина од 4,8 килограми. Возачот кој првично изјавил дека нема ништо за пријавување по откривање на златото потврдил дека торбата е негова. Случајот е преземен од страна на инспекторите од Одделението за истраги при Секторот за контрола и истраги при што против возачот ќе биде поднесена кривична пријава до Основното јавно обвинителство Гевгелија. Златото согласно закон ќе биде предадено во Народна банка“, извести Царинската управа.

Би можело да ве интересира

Во пантолоните и долната облека криел злато вредно 65 илјади евра, фатен шверцер на Богородица

Катерина Ѓуровски

Штрајкот на грчките цариници ги затвори трите гранични премини кон Грција

Блокада на премините кон Грција поради штрајк на грчките цариници

Катерина Ѓуровски

Штрајк на царинските службеници утре и задутре во Грција, во прекин сообраќајот на граничните премини

Скок на цената на нафтата, се намали вредноста на златото

Катерина Ѓуровски

Премините кон Грција, Богородица и Меџитлија денеска затворени на неколку часа