Акциска контрола во Битола, одземено злато без соодветен жиг

Од:

На 2.11.2022 во периодот од 11.30 до 15 часот, полициски службеници од криминалистичката полиција на СВР Битола и Полициската станица од општа надлежност Битола во координација со Државен пазарен инспекторат и Управа за јавни приходи, како и Секторот за економски криминал и корупција при МВР спроведоа акциска контрола врз 14 правни субјекти кои се занимаваат со продажба, откуп и изработка на златен накит на подрачје на Битола.

При контролата, од страна на УЈП се констатирани неправилности во однос на обврските кои произлегуваат од Закон за готовински плаќања, а од страна на Државниот пазарен инспекторат се пронајдени и одземени 240 грама злато и златен накит без соодветен жиг од вкупно четири правни субјекти. По целосно расчистување и документирање на случаите ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Би можело да ве интересира

Уапсени македонски и српски државјани во Солун, откриени над 21 килограм накит и злато во нивните возила

Русите во 2022 година купиле над 50 тони златни прачки

Горан Наумовски

Потврдено богато наоѓалиште на злато во источна Србија

А1он

37-годишна битолчанка ограбила златара

Индиските власти фатија маж како шверцува крпи натопени во течно злато

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он