Спречен шверц на златен и сребрен накит на ГП Богородица

Од:

Вчера, во вечерните часови, царинските инспектори од мобилните тимови од Одделението за оперативни работи на Царинската управа, во камион на влез во државата на граничниот премин Богородица, откриле случај на криумчарење на златен и сребрен накит, информираат од Царината.

Оттаму појаснуваат дека при спроведената детална контрола на товарно моторно возило со македонски регистарски таблички, кое пренесувало стока од Турција, во празнина позади инструмент таблата во возачката кабина, се пронајдени непријавени кеси во кои имало 573 грама златен накит и 2.408 грама сребрен накит.

Стокaта е привремено задржана и предметот е предаден на Одделението за истраги за понатамошна постапка, се вели во соопштението.

Би можело да ве интересира

Вучиќ: Купивме пет тони злато

Кривична пријава против двајца жители на Кочани кои копале злато

(ВИДЕО) Запленети 4,8 килограми злато при влез на „Богородица“

Скок на цената на нафтата, се намали вредноста на златото

Катерина Ѓуровски

Царинска управа: Запленето e злато што двајца патници се обиделе нелегално да го изнесат од државата

Резервите на злато во Србија се 38,5 тони, Македонија со 6,8 тони е втора во регионот

Орце Костов