kabul

Свет

Најмалку 20 лица заразени со коронавирус во американската aмбасада во Кабул

А1он
Американскиот Стејт департмент соопшти дека најмалку 20 лица биле заразени со коронавирусот во Амбасадата на САД во Кабул. Меѓу заразените членови на американската дипломатска мисија
Свет

Талибанците подготвуваат план за преговори со Владата во Кабул

А1он
Талибанците најавија дека подготвуваат план за преговори со политичкото раководство во Кабул. Неименувани талибански претставници изјавија дека лидерот Хибатула Ахунџада е подготвен бунтовничките групи да
Свет

Кабул ќе ослободи 5.000 талибански затвореници ако се намали насилството

А1он
Авганистанската Влада постепено ќе ослободи 5.000 талибански затвореници ако има „значително“ намалување на насилството во земјата, изјави синоќа портпаролот Седик Седики. – Помилувањето и првото
Свет

Вршителот на должност американски секретар за одбрана во посета на Кабул

А1он
Вршителот на должност американски секретар за одбрана, Патрик Шанахан денеска пристигна во ненајавена посета на главниот град на Авганистан, Кабул. Портпаролот на американските сили во
Свет

Еден полицаец и тројца напаѓачи се убиени при ослободување на заложници во Кабул

А1он
Еден полицаец и тројца напаѓачи се убиени во денешната операција на авганистанските безбедносни сили во Кабул, при што се ослободени и 260 луѓе, кои беа