kabul

Свет

Исламска држава ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад во Кабул

А1он
Терористичката организација ИД ја презеде одговорноста за бомбашкиот напад пред зградата на авганистанското Министерство за надворешни работи во Кабул. Aмак, пропагандниот медиум на ИД, на
Свет

Повеќе од 20 луѓе загинаа во самоубиствен бомбашки напад во Кабул

А1он
Над 20 лица загинаа во експлозија што се случи во близина на авганистанското Министерство за надворешни работи, изјави неименуван претставник на Министерството. Портпаролот на талибанците,
Свет

Напад во хотел во Кабул популарен кај Кинезите, Талибанците ги убија напаѓачите

А1он
Припадници на безбедносните сили убиле најмалку тројца напаѓачи кои отвориле оган врз хотел во Кабул, популарен меѓу кинеските државјани, изјави портпаролот на авганистанската администрација со
Свет

Нападната е пакистанската амбасада во Кабул, има повредени

А1он
Пакистанската амбасада во Кабул денеска беше под оган, при што е ранет еден Пакистанец, припадник на обезбедувањето, соопштија официјални лица. Исламабад нападот го нарече обид
Свет

Најмалку четворица мртви во експлозија во џамија во Кабул

А1он
Најмалку четири лица загинаа, а 25 се повредени во експлозија во џамија на Министерството за внатрешни работи во Кабул, изјави портпаролот на Министерството. Болницата во
Свет

Повеќето од жртвите на бомбашкиот напад во Кабул се девојчиња

А1он
Повеќето од жртвите на самоубиствениот бомбашки напад во Кабул се девојчиња, пренесоа западните агенции, повикувајќи се на изјави на очевидци. Во нападот на бомбаш самоубиец
Свет

ВИДЕО: Ескплозија во образовен центар во Кабул, најмалку 19 мртви

А1он
Полицијата во Кабул соопшти дека во експлозија во образовен центар во главниот град на Авганистан загинале најмалку 19 лица, а многу други се повредени. Експлозијата
Свет

Бројот на загинати при нападот врз џамијата во Кабул се зголеми на 21 лице

А1он
Бројот на загинати при нападот врз џамијата во Кабул се зголеми на 21 лице. Според авганистанската полиција, животот го изгуби најмалку 21 лице, а повредени