bombaski napad

Свет

ВИДЕО: Ново страдање во Багдад – бомба разнесе десетици луѓе кои пазаруваа за Курбан Бајрам

А1он
Најмалку 28 лица загинаа, а шеесетина се повредени во еден од најголемите терористички напади што годинава се случи во Багдад, јавуваат светските медиуми. Бомбата експлодирала
Свет

Најмалку десетина загинати во самоубиствен напад во Авганистан

А1он
Најмалку десет лица загинаа, а 27 се повредени во самоубиствен бомбашки напад на минибус кој превезувал регрути во градот Џалалабад, источен Авганистан, соопшти локалната влада.
Свет

Ирански дипломат ќе биде истеран од Германија поради планиран бомбашки напад во Париз

Германски суд денеска реши да ја одобри екстрадицијата на иранскиот дипломат Асадолах Асади во Белгија, каде ќе му се суди за подготовка на терористички напад.