pregovori

Регион

Мустафа: Нема ново писмо за дијалогот до Могерини, веста е од јануари

А1он
Нема ново писмо за иницијатива на албанските партии од јужна Србија за вклучување во завршната фаза од Бриселскиот дијалог, изјави претседателот на Националниот совет на
Свет

Авганистанската Влада и талибанците се обвинуваат меѓусебно за откажувањето на преговорите

А1он
Владата на Авганистан и талибанските бунтовници денеска се обвинија меѓусебно за откажувањето на тридневните преговори меѓу претставници на авганистанското општество и талибанците, што требаше да
Македонија

Петерле: Северна Македонија заслужува почеток на преговори

А1он
Претседателот на делегацијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија, словенечкиот европратеник Алојз Петерле смета дека би било неправедно ако нашата земја не добие датум
Македонија

Димитров: Одлука за почеток на преговори ќе значи препознавање и охрабрување на позитивните примери

А1он
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи и министерот за надворешни работи, Никола Димитров во рамки на работната посета на Сојузна Република Германија, денеска во
Регион

Британски експерти ќе помагаат во преговорите меѓу Косово и Србија

А1он
Пратеникот на Социјалдемократската партија (ПСД) во косовското Собрание, Фрашер Красниќи објави дека Преговарачкиот тим на Косово за дијалогот со Србија ангажирал двајца истакнати експерти од
Свет

Талибанците ќе учествуваат на „меѓуавганистански преговори“ во Москва

Талибанците соопштија денеска дека ќе учествуваат на „меѓуавганистански преговори“ во Москва каде се очекува да се соберат водечки авганистански фигури меѓу кои и поранешниот авганистански
Македонија

Влада на РМ: Македонија ги започнува преговорите за членство во НАТО

Владата на денешната седница ја разгледала и ја усвоила Информацијата за елементите од пристапните разговори за членство во НАТО, кон кои Република Македонија треба да
Македонија

(ВИДЕО) Заев: Ќе се слушнеме со Ципрас откако ќе се решат некои технички проблеми

Кристијан Ландов
Премиерот Зоран Заев истакна дека кога ќе се решат некои технички работи во преговарачкиот процес, тој ќе разговара со грчкиот премиер Алексис Ципрас. „Имаме некои